Które wartości są najważniejsze? - debata z okazji Dnia Dziecka

79 minJuż dziś uczniowie naszej szkoły świętowali przypadający
1 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka.
Z samego rana odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły debata uczniowska na temat wartości i autorytetów.
Jednak zanim do tego doszło, uczniowie w klasach na lekcjach wychowawczych analizowali program wychowawczo-profilaktyczny obowiązujący w bieżącym roku szkolnym w naszej szkole. Wnioski i przemyślenia grup klasowych zostały przedstawione przez reprezentantów podczas debaty szkolnej zorganizowanej na sali gimnastycznej w obecności wszystkich uczniów. Najczęściej i najmocniej akcentowano wartość rodziny i zdrowia. Była również przyjaźń i koleżeństwo. Pojawiła się nowa wartość - tolerancja i empatia wobec drugiego człowieka. Zebrany materiał pomoże w aktualizacji Programu wychowawczo-profilaktycznego w nowym roku szkolnym, a młodzieży przypomni jak ważne jest otoczenie, w którym żyje, mieszka i się rozwija. Było to ciekawe doświadczenie, podczs którego słuchając inych, można było skonfrontować z opiniami koleżanek i kolegów swoje zdanie.
Uczennice starszych klas, podczas tego spotkania, odczytały najważniejsze punkty z Konwencji Praw Dziecka, a pani dyrektor przypomniała genezę Dnia Dziecka obchodzonego od 1955r. w różnych krajach świata.
Miłym przerywnikiem był pokaz tańców towarzyskich w wykonaniu uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia kółka tanecznego oraz pyszne lody, które serwowali prosto z  przenośnej lodówki przedstwiciele Rady Rodziców.

Następnie odbyło się spotkanie z policjantami na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach codziennych, a szczególnie na temat zagrożeń, których należy unikać w czasie zbliżających się wakacji. Po wspólnym posiłku rozpoczęła się część sportowo - rekreacyjna. Starsi uczniowie wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej i czeterech ogni. Młodsi zaś, korzystając ze słonecznej pogody - wybrali się na piknik.

D. Płoszczyca, G. Ryczkowski