Na nartach - w prawdziwie zimowej scenerii

ski

Dzień pierwszy

Dzisiaj wczesnym rankiem 20- osoba grupa uczniów z kl. VI-VIII, razem z tak samo liczną grupą uczniów z Kobeřic, wyjechała w czeskie góry Jeseniki, gdzie na stokach Pradziada zaczyna 4- dniową przygodę z nartami.

www

Zaraz po przyjeździe na miejsce, gdzie panuje prawdziwie zimowa aura, uczestnicy podzieleni na grupy, wzięli udział w zaprawie i pierwszym treningu narciarskim. Po godzinnej przerwie na posiłek, młodzież znów założyła narty i pomimo pierwszych oznak zmęczenia, dzielnie ćwiczyła technikę zjazdu. Następnie konieczne było podejście pod górę na sam szczyt Pradziada, gdzie na wysokości 1492m n.p.m. znajdują się miejsca noclegowe. To rzecz jasna nie był koniec wrażeń. Wyjazd ma charakter integracyjny uczniów naszej szkoły z uczniami z Czech, więc wieczorem był jeszcze czas na wspólne zabawy, przygotowane przez uczniów z Kobeřic, pozwalające się lepiej poznać. To dopiero początek „białej przygody”, kolejne dni przed nami.

Dzień drugi

Po regenerującej siły nocy i smacznym śniadaniu uczniowie wyruszyli kontynuować naukę jazdy na nartach pod okiem instruktorów. Ci, którzy już sprawnie radzą sobie na stokach, szusowali na bardziej stromych trasach, pozostali, nie zrażając się upadkami, dzielnie ćwiczyli, z coraz lepszym efektem. W południe wszyscy zeszli do schroniska na obiad, by po godzinnym odpoczynku, wrócić na stoki i w dalszym ciągu korzystać z uroków zimy „na deskach”. Prawie przed zmierzchem skończyli treningi i wrócili do ośrodka na kolację. Wieczorem odbyły się jeszcze warsztaty pt. „ Bezpieczeństwo w górach, pierwsza pomoc”, przeprowadzone przez czeskiego ratownika górskiego. Po bardzo aktywnym dniu, bez większych trudności, młodzież podporządkowała się zasadom ciszy nocnej i już o 22:00 wszyscy spali, by nabierać sił na kolejny dzień.

Dzień trzeci

Trzeci dzień narciarskiego wyjazdu to czas poznania innych dyscyplin sportowych, związanych z nartami. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym i narciarstwie alpejskim. Po południu odbył się turniej zjazdów na nartach dla chętnych, którzy chcieli sprawdzić nabyte umiejętności, konkurując z rówieśnikami. Wszyscy świetnie się bawili – zarówno zawodnicy, jak i kibicujący swoim kolegom i koleżankom. Wieczorem nasze uczennice przygotowały wspólne zabawy integracyjne, wśród których trzeba było popisać się zręcznością, pomysłowością i refleksem, choć najważniejszy był świetny humor i wspólna zabawa.

Dzień czwarty

Ostatni dzień pobytu na Pradziadzie, rozpoczął się od pakowania. Zaraz po śniadaniu trzeba było opuścić pokoje, co nie przeszkodziło, z korzystaniu z białego szaleństwa. Po raz ostatni uczestnicy polscy i czescy zapięli narty na nogi i poszusowali po śnieżnych trasach czeskiego Pradziada. Następnie na nartach zjechaliśmy malowniczą trasą do parkingu, gdzie wcześniej już ratrak zwiózł nasz bagaż. Pozostało tylko wsiąść do autobusu i pożegnać zimową scenerię Jeseników. Dla wielu to była pierwsza przygoda z nartami, choć jak zapewniają, na pewno nie ostatnia. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wracamy. Każdy z nas mógł w ciągu minionych 4 dni nacieszyć się urokami zimy, której u nas w tym roku zapewne już nie zobaczymy.

Do zobaczenia na kolejnej „białej szkole”!

Działanie „Sporty zimowe” odbyło się w ramach projektu   „Razem możemy więcej - Společně dokážeme víc”, realizowanego przez Szkołę Podstawową w Grzegorzowicach we współpracy z Základní škola a mateřská škola Kobeřice.

Cały projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska realizowanego przez Euroregion SILESIA

Daniela Płoszczyca- koordynatorka projektu

logo cz pl eu 2019