Bezpieczni w internecie

57 minPomagajmy dzieciom w świadomym i bezpiecznym korzystaniu z zasobów Internetu. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji, by z rozwagą i umiarem wykorzystywać potencjał INTERNETU.
 zasady internetzasady internet    


Co roku nasza szkoła, w ramach organizowanego Tygodnia Bezpiecznego Internetu, włącza się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, międzynarodowej akcji mającej na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

W ramach tegorocznej kampanii „Tydzień Bezpiecznego Internetu” w naszej szkole przeprowadzone zostały następujące działania:

  1. Gazetka ścienna „Tydzień Bezpiecznego Internetu – bezpieczeństwo w sieci”.
  2. Na zajęciach uczniowie wykonywali ulotki informacyjne, plakaty, oglądali filmy profilaktyczne.
  3. Odbyła się prelekcja „Bezpieczny Internet” – dla uczniów – prowadzona przez przedstawicieli Komendy Powiatowej w Raciborzu.
  4. Wystawa prac plastycznych.

W dniu 11.02 br. w naszej szkole zagościli policjanci z Komendy Powiatowej w Raciborzu – mł. asp. Paweł Malcharczyk oraz asp. sztab. Krzysztof Klimek. W związku z Tygodniem Bezpiecznego Internetu, przeprowadzili pogadanki dla uczniów naszej szkoły. Na początku spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, aby przypomnieć ogólne zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy. Starsi uczniowie na podstawie filmów omówili problem hejtu, niebezpiecznych treści dotyczących przemocy i rasizmu. Funkcjonariusze uwrażliwiali na nawiązywanie nowych – nieznanych znajomości w Internecie. Przestrzegali uczniów m.in. o wstrzymywaniu się od udostępniania informacji o ich życiu prywatnym na portalach społecznościowych. Uczniowie młodsi wspólnie omawiali z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Przypomniano im zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Omówili zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Pod koniec spotkań uczniowie dyskutowali, dzielili się swoimi doświadczeniami, wyciągali wnioski.

Mimo, iż systematycznie propagujemy w naszej szkole działania mające na celu bezpieczne korzystanie z Internetu, jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych inicjatyw wzbogaciliśmy świadomość uczniów dotyczących wirtualnego świata, że decyzje podejmowane w Internecie mają wpływ na ich życie realne. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z Internetu. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci. Wierzymy, że nasi uczniowie będą świadomie surfować po zawiłościach internetowej pajęczyny.

Stronami internetowe, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji m.in.:

www.dbi.pl

www.sieciaki.pl

www.dzieckowsieci.pl

www.bezpiecznyinternet.pl

Polecamy również zapoznanie się z zasadami dla Uczniów i Rodziców.

 zasady internetzasady internet     

 

Magdalena Nowakowska
Edyta Reichel

DBI plakat