Walentynki dla rodzinki – historia Walentynek

walenty 007Walentynki! Ach, Walentynki!
straka 2aTo najgorętszy jest w roku dzień!
Choć jest zima, to jak kominki,
straka 2aW krąg żarzą się tysiące serc!
Walentynki! Ach, Walentynki!
straka 2aNie trzeba tego zbyt serio brać,
Ale fajnie jest w upominku
Serduszko dostać albo dać!
Zerknij do galerii
walenty 9
Każdego roku dzień 14 lutego, to Dzień Zakochanych. Koledzy i koleżanki, przyjaciele i przyjaciółki , zakochani wysyłają sobie przemiłe liściki, życzenia, a niekiedy nawet szczere miłosne wyznania. My również każdego roku obchodziliśmy to urocze święto. Przychodziliśmy ubrani w czerwone bluzki, sukienki, spodnie, bo przecież czerwony to kolor przyjaźni i miłości.

 
Współczesnym zwyczajem walentynkowym jest przede wszystkim wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami do ukochanej osoby – często wierszem i anonimowo.
Z uwagi na trwającą pandemię i związane z tym ograniczenia nie możemy w tym roku uczcić tego święta jak zwykle. Możemy jednak świętować.
 
A to nasze propozycje dla Was:

Napisz Walentynkowy wiersz.
Utwory mogą być dłuższe, krótsze, poważne i żartobliwe.
Być może ktoś z Was pisze wiersze "do szuflady". Spróbujcie swoich sił.
Kiedyś jedna z waszych rówieśniczek pisząc wiersz zastanawiała się nad tym, czym jest miłość.
W ostateczności doszła do wniosku, że na pewno dowie się tego wtedy, kiedy sama się zakocha.
Zatem zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie pt.: "Walentynkowy wiersz".

Pamiętajcie o prawach autorskich i nie kopiujcie czyichś utworów literackich.
Nadesłane prace za zgodą autora zamieścimy na stronie szkoły.
 
Możesz również przesłać komuś swoją Walentynkę,
a my ją zamieścimy w galerii tego artykułu 14 lutego.

Podpisz ją swoim imieniem jeśli chcesz aby obdarowany wiedział, że to od Ciebie do Niego/Niej.

 Prześlijcie (do 12 lutego) swoje wiersze, walentynki na e_mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Jak sprawić, aby Walentynki w tym roku były wyjątkowe? 

Oto kilka sposobów:
walenty 006
Zaplanuj sobie czas i ustal wieczór na kolację, którą sam/a przygotujesz np. dla mamy, taty, brata, siostry, dziadków - tylko po to, aby spędzić razem czas i porozmawiać. Śmiać się razem.

Kiedy ostatnio podzieliliście się zabawną historią i chichotaliście ze sobą? Śmiejcie się swobodnie.

Spędźcie ten czas razem. Znajdźcie hobby lub zajęcie, które lubicie robić wspólnie np. spacer lub jazda na rowerze (o ile warunki pogodowe na to pozwolą).
 
Bądźcie razem romantyczni. Wyślijcie ukochanej osobie (np. rodzicom, dziadkom, rodzeństwu czy przyjaciołom) wiadomość e-mail czy sms, aby powiedzieć coś miłego.

Może takiego typu gesty zaplanujecie na inne wybrane dni tygodnia, miesiąca, chociaż Walentynki to wyjątkowy czas.
Może podzielicie się własnymi pomysłami na spędzenie walentynek (prześlijcie na wyżej podany adres).
 
walenty 9
 
A komu zawdzięczamy ten dzień?

Obecny kształt święta związany jest z osobą świętego Walentego, biskupa i męczennika chrześcijańskiego, którego wspomnienie w Kościele katolickim przypada właśnie 14 lutego.
Mimo, że patron święta jest katolicki, rodowód Walentynek wywodzi się od zwyczajów pogańskich – w tym wypadku ze starorzymskiego święta: Luperkalia, które przypadało w zbliżonym terminie. Obchody Luperkaliów polegały głównie na poszukiwaniu wybranki serca np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

Wróćmy jednak do Walentego.
 To historia, która wiele nas uczy o miłości, poświęceniu i zaangażowaniu, prawdziwym znaczeniu Walentynek.
W III wieku Cesarstwem Rzymskim rządził cesarz Klaudiusz II Gothicus.
Klaudiusz miał problem z naborem do wojska i uważał, że rekrutacja spadła ponieważ rzymscy mężczyźni nie chcieli zostawić swoich ukochanych ani rodzin, więc odwołał wszystkie małżeństwa i zaręczyny w Rzymie. Tysiące par widziało, jak ich nadzieje na małżeństwo zostały zniweczone przez pojedynczy akt tyrana. Nikt nie przeciwstawił się cesarzowi, tylko prosty chrześcijański ksiądz imieniem Valentine. Zaczął potajemnie poślubiać żołnierzy, zanim wyruszyli na wojnę, pomimo rozkazów cesarza. W 269 roku cesarz Klaudiusz dowiedział się o tajnych ceremoniach. Wtrącił Valentine'a do więzienia i uznał, że zostanie skazany na śmierć.
Valentine czekając na egzekucję, zakochał się w niewidomej dziewczynie, córce strażnika. W przeddzień egzekucji, napisał dla niej sonet atramentem, który wycisnął z fiołków. Legenda głosi, że jego słowa sprawiły, że znów zobaczyła. To był krótki romans, ponieważ następnego dnia (14 lutego 270r.)Valentine został stracony przez rzymskich oprawców.
Tak głosi jedna z legend.
Św. Walenty jest patronem nie tylko wszystkich zakochanych, patronuje także chorym na epilepsję, choroby nerwowe. Jest opiekunem chorych psychicznie, ludzi ogarniętych mrokiem umysłu.

Walentynki dotarły do Polski niedawno, w latach 90.
Od tamtej pory w naszej tradycji na dobre zagościło Święto Zakochanych.

Zanim zaczęliśmy obchodzić Dzień Zakochanych mieliśmy inne, polskie święto: Sobótkę i Noc Kupały (z 21 na 22 czerwca). Dodatkowo w przedwojennej Polsce na kresach wschodnich obchodzono Kaziuki, dzień Świętego Kazimierza (4 marca). To właśnie wtedy wyznawało się uczucia i obdarowywało ukochaną osobę piernikiem i romantyczną rymowanką. Teraz, podążając za resztą świata, mamy Dzień Świętego Walentego. 
 
walenty 9
Każdego roku 14 lutego setki zakochanych przysięgają miłość i wierność przed grobem św. Walentego w bazylice Terni pod Rzymem.
 walenty 8
 
W 496 roku papież Gelasius ogłosił 14 lutego pierwszym świętem Walentego.

walenty 004
 
 Rozmowa znaczkami pocztowymi​, J. Klein, Kraków, Karta walentynkowa z zaboru austriackiego, przed 1914, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

walenty 005
 
Brytyjska kartka walentynkowa, autor nieznany, około 1875, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
walenty 001
walenty 9

 

Źródło:
https://misyjne.pl
https://www.focusnauka.pl
https://www.bibliotekawszkole.pl
https://viva.pl
http://www.za-ile-swieta.pl
https://stacja7.pl