Techniczne nowinki nam nie obce!

zoo baner

   Aż dwa dni trwało kolejne działanie w ramach całorocznego projektu „Różni, ale razem” – „Odlišní, ale spolu” w czeskich Kobeřicach. 5 i 6.10. br. 50- cioro uczniów klas IV -VI SP obu szkół poznawało ciekawostki technologiczne i nowinki techniczne oraz wspólnie spędzało czas.

   Pierwszego dnia po przywitaniu w szkole w Kobeřicach, uczestnicy spotkania pojechali do interaktywnego centrum nauki i techniki – Science and Technology Center w Ostravie – Vitkovicach, gdzie zapoznali się z tajnikami nauki w bardzo przystępny sposób. To miejsce, gdzie wszystkiego można dotknąć, dokładnie obejrzeć i samemu doświadczyć. Na uczniów czekały tu wystawy tematyczne: jak powstawały wynalazki z różnych dziedzin życia. Po kilkugodzinnej nietypowej i bardzo interesującej interdyscyplinarnej lekcji, nadszedł czas na odpoczynek. A jeżeli odpoczynek, to tylko aktywny… kolejnym punktem wspólnego wyjazdu był ogród zoologiczny w Ostravie. Spacerując po alejkach ZOO, można było obserwować mieszkańców ZOO, zarówno tych pospolitych, jak i bardzo egzotycznych w jesiennej scenerii. Był też czas na zabawy oraz coraz śmielsze nawiązywanie kontaktów polsko – czeskich.

   Po powrocie do Kobeřic, dzieci zjadły obiad, by nabrać sił na dalsze działania. Późnym popołudniem na terenie szkoły odbyły się kreatywne warsztaty z klockami lego. Pod kierunkiem pani instruktorki, można było budować makiety, poruszające się pojazdy i roboty. Zajęcia trwały do samego wieczora, tak wciągnęły dzieci, że nie zauważyły, kiedy przyszedł czas na przygotowanie do snu. Po wieczornej toalecie, na rozłożonych materacach, można było odpocząć, choć po bardzo intensywnie przeżytym dniu, trudno było zasnąć.

   Z samego rana dzieci, zadbały o poranną toaletę, posprzątały salę gimnastyczną, która w nocy służyła im za sypialnię, przygotowały i zjadły wspólnie śniadanie, a potem brały udział w kolejnych wspólnych zajęciach. Zaczęto od zwiedzenia szkoły oraz zabaw ruchowych. Rozegrano międzynarodowe rozgrywki w piłce nożnej i 4 ognie oraz wyścigi rzędów. Był też czas na zabawy stolikowe. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i ruszyli poznać miejscowość Kobeřice oraz znaleźć odpowiedzi na pytania, dotyczące tego, czego dowiedzieli się w Ostravie. Ten aktywny, ciekawy sposób na wspólnie spędzone dwa dni, ułatwił integrację uczniów i częściowe pokonanie barier językowych. Na zakończenie dzieci i nauczycielki podsumowały spotkanie, obiecując sobie, że jeszcze nie raz się spotkają. Dziękujemy naszym Partnerom z Kobeřic za miłe przyjęcie oraz bardzo atrakcyjnie spędzony wspólnie czas.

Działanie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP w ramach projektu „Różni, ale razem” – „Odlišní, ale spolu”, w którego realizacji pośredniczy Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia.

logo eu a

Daniela Płoszczyca