„Pamiętasz zamek ów i ciszę wzgórz?"

30 minPamiętasz tam, na wzgórzu, zamek ów?
Łkał nocą róg, jak gdyby wołał ciebie,
I sarna szła na łów,
I szumiał las i srebrniał sierp na niebie -
Tak cicho… Abyś mógł usłyszeć siebie
I boleść swych dziecięcych snów...
                                                              Joseph von Eichendorff

youtube  25. 11. br. w przededniu 160 - rocznicy śmierci Josepha von Eichendorffa - patrona naszej szkoły, odbył sięWieczór poetycki z Eichendorffem", z udziałem Uczniów, Rodziców i licznie przybyłych Gości.

W poetycki nastrój wprowadziła wszystkich uczennica klasy czwartej SP - Wiktoria Bogusch. Zagrała na flecie poprzecznym melodię hymnu szkoły, którego treścią jest wiersz naszego patrona. Uczniowie tym razem zaśpiewali go inaczej, podtrzymując wywołany nastrój. Były fragmenty śpiewane przez dziewczyny i chłopców oraz całą szkołę. Uczniowie zmienili artykulację, dynamikę oraz barwę głosu.

Mimo upływu czasu i zmian geopolitycznych, wiersze Eichendorffa wciąż nas inspirują. I tym razem wzniosły słuchaczy jak na skrzydłach ku nowym przemyśleniom, aby wraz z nimi zobaczyć piękno otaczającego świata, uczyć się ciągle na nowo wg podpowiedzi naszego poety myśleć sercem , a rozumem kochać.

Młodzież zaprezentowała wiersze w języku polskim i niemieckim:

Dominika Pieczarek - „Pamiętasz zamek ów I ciszę wzgórz?“
Justyna Pluta - „Denkst du des Schlosses noch…?“
Doris Hein - „Die Nachtblume”
Rafał Kobza - „Kwiat nocy”
Daria Michacz - „Abschied”

Nauczyciele przedstawili wiersz Matki Teresy z Kalkuty „Życie” w trzech językach: po polsku, angielsku i niemiecku. Słowami wiersza ojca werbisty Henryka Kałuży pt. „Liście” zadaliśmy poecie pytanie: „ Czy to ty, Józefie jesteś znowu z nami?” oraz spróbowaliśmy dotknąć przemijającego czasu zatrzymując się na małą chwilę wsłuchani w treści tego wieczoru.

Grupa taneczna „ Niezapominajki”, składająca się z uczniów klas IV i VSP, wykonała walc angielski do utworu „ Sunshine Day” w wykonaniu Olivato Dacesport Orchestra.

Od strony muzycznej wysłuchaliśmy Suity Op. 20 Piotra Czajkowskiego „ W księżycowej poświacie” oraz „ Sonatę księżycową” Beethovena. Młodzież z klasy III G i VII SP w składzie : Dominika Pieczarek , Oliwia Filipczyk, Kamila Piwek , Dominika Kitel, Joanna Pluta, Damian Zuber, Dawid Morawin , Justyna Pluta, Sandra Lepiorz, Wiktoria Wycisk, Patrycja Pater, zaśpiewała dwie pieśni do słów wiersza Eichendorffa : „ Pożegnanie” i „ Jak cicho w mym pojeździe”. Do grupy dołączyły absolwentki naszej szkoły: Ania Filip i Karolina Krybus. Muzykę do tych wierszy ułożyła nauczycielka naszej szkoły - p. Beata Smołka.

Natalia Ignacy zaś zagrała utwór „Somewhere over the rainbow” na nastrojowo brzmiącym instrumencie - ukulele.

Cała klasa III G zaśpiewała uwór „The wind of change” zespołu Skorpions. Na koniec wybrzmiały jeszcze strofy wierszy poety z Łubowic: „Wünschelrute” – „Czrodziejska różdżka” w recytacji uczennic z klasy VSP - Kamili Krybus i Nicole Krybus, uzupełnione echem w wykonaniu uczniów zasiadających na widowni.

 Mariola Ciszek

Media o nas: www.lubowice.pl