Śladami Józefa Feliksa Gawliny - syna śląskiej ziemi

05 minW dniu 17 września 2018 r. klasy V i VI wraz z wychowawczyniami B. Gronowicz i K. Walach oraz nauczycielką wiedzy o regionie E. Panek udały się na wycieczkę śladami biskupa Józefa Gawliny urodzonego na naszej ziemi - w Strzybniku w roku 1892.Trasa wiodła przez Strzybnik i Rudnik.

W Strzybniku, miejscu urodzenia i lat dziecinnych młodego Józefa, w Ogrodach Gawliny mogliśmy powrócić do lat młodzieńczych wielkiego Polaka. Następnie w Rudniku miejscowy proboszcz przybliżył nam postać kapłana i biskupa J. Gawliny. Mieliśmy okazję podziwiać również w kościele naczynia liturgiczne - kielichy podarowane przez biskupa, gdy został księdzem. Modlitwą i chwilą ciszy uczciliśmy na cmentarzu pamięć Jego Rodziców.

W SP w Rudniku noszącej imię Józefa Gawliny dzięki nauczycielce historii mogliśmy również poszerzyć wiedzę o wielkim Ślązaku. Przygotowano dla nas projekcję filmu, zobaczyliśmy sztandar szkoły z portretem patrona i statuetkę pomnika J. Gawliny z Raciborza.

W roku 100 - lecia odzyskania niepodległości mieliśmy okazję poznać postać wielkiego Polaka, biskupa polowego Wojska Polskiego - Józefa Gawliny, który wędrując po kraju, Europie i świecie sławił imię Polski.

Musimy dodać, że podczas naszej wycieczki zajrzeliśmy tez do Urzędu Gminy w Rudniku. Uczniowie dowiedzieli się kto pracuje w Urzędzie, nad czym radzą radni i co załatwiamy w Urzędzie. Wszyscy mogli odwiedzić też Gminne Centrum Informacji - ważne miejsce spotkań mieszkańców naszej gminy.

Eulalia Panek

Poniżej relacje samych uczestników wycieczki:

17.09.2018 r. o godzinie 9 :00 wyjechaliśmy z naszą klasą i klasą V na wycieczkę jednodniową do Rudnika oraz Strzybnika.
Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Urzędu Gminy w Rudniku. Przeszliśmy do sali konferencyjnej w której odbywają się Sesje Rady Gminy. Tam Pani opowiedziała nam co znajduje się w Gminie i jakie sprawy można tam załatwić . Potem Pani urzędniczka oprowadziła nas po całym budynku. Po zwiedzaniu przeszliśmy z kierownikiem oświaty – panem Janem Deńcą do GCI ( Gminnego Centrum Informacji ). Tam dowiedzieliśmy się w jaki sposób odbywają się różne zebrania i spotkania. Zaciekawiły mnie gabloty w których były różne stroje z przeszłości. Strój codzienny, weselny i niedzielny. Kolejnym celem wycieczki były informacje o ABS Józefie Gawlinie. Z tego powodu pojechaliśmy do Strzybnika. Tam zobaczyliśmy piękne "Ogrody Gawliny". Znajdują się one tam gdzie w przeszłości był dom Arcybiskupa. Na pamiątkę złożyliśmy ładny wrzos przy krzyżu i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Wróciliśmy  z powrotem do Rudnika i poszliśmy do kościoła. Tam ksiądz proboszcz pokazał nam bezcenne kielichy Gawliny oraz pamiątkową tablicę. Potem pomodliliśmy się na grobie jego rodziców. Ostatnim punktem wycieczki było zajechanie do Szkoły Podstawowej imienia Józefa Gawliny w Rudniku. Pani z historii pokazała nam interesujący film o Józefie . W tej szkole jest sztandar szkoły na którym jest Gawlina, gablotka o nim oraz miniaturka pomnika z Raciborza.
Moim zdaniem wszystko było bardzo interesujące . Dowiedziałam się dużo nowych rzeczy z naszego regionu, które także widziałam. To była udana wycieczka.

Kamila Krybus klasa VI