Sport całego życia - badminton

badminton 0015W dniu 14 listopada na hali w Rudniku odbyły się gminne i powiatowe zawody w drużynowym badmintonie.
W szranki stanęły zespoły z Rudnika, Grzegorzowic, Samborowic i Pawłowa.
 
  baner youtube
 
 
Rywalizacja odbywała się systemem do dwóch wygranych.
W tym roku nasza szkoła wystawiła pełną reprezentację we wszystkich kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców.
Uczniowie naszej szkoły przygodę z badmintonem rozpoczęli zaledwie od zeszłego roku szkolnego. Mimo krótkiego stażu w tej dyscyplinie sportowej stawili czoła przeciwnikom i to z sukcesem. Do największych należy zaliczyć zwycięstwo najmłodszej drużyny w kategorii chłopców.
Jakub Jurecki i Jakub Krybus po zwycięstwie w zawodach gminnych i powiatowych będą reprezentować nasz rejon w ćwierćfinałach wojewódzkich już 19 listopada.
 
Ciekawostka:
Początki badmintona miały miejsce w Indiach. Później pierwotna forma gry przedostała się do Meksyku, a Europa dowiedziała się o niej za pośrednictwem Anglików. Badminton jest prawdopodobnie jednym z najstarszych sportów, a jednocześnie pierwowzorem bardziej popularnego tenisa. Lotka, jeden z głównych jej atrybutów ma 2000 letnią tradycję. W Indiach zastępowano ją początkowo twardym owocem. Do Polski badminton pod nazwą wolant dotarł z Francji w XVII wieku. Zasady gry, nasi rodacy poznali dopiero w roku 1901 za sprawą Edmunda Cenara. Piąty czerwca 1934 to szczególnie ważna data dla badmintona. Dziewięć krajowych związków: Anglia, Irlandia, Szkocja, Kanada, Nowa Zelandia, Walia, Dania, Holandia i Francja założyło Międzynarodową Federację Badmintona (International Badminton Federation - IBF), która zrzesza obecnie 140 krajów. Polski Związek Badmintona powstał w 1977 r i wkrótce po tym, Polska stała się 50 członkiem IBF.
 
Czy wiesz, że badminton od dawna uchodził wśród znawców tematu za najszybszy sport rakietowy.  Rok 2013 (lipiec) – przy użyciu rakietki Yonex NanoRay Z-Speed malezyjczyk Tan Boon Heong smeczując nadaje lotce prędkość 493 km/h.
Zapisane zostało to w księdze Guinnessa.

Grażyna Kwiecień