Uczniowie znają swoją gminę

24 min"Znam swoją gminę" - pod takim hasłem odbył się dzisiaj w SP w Rudniku coroczny Gminny Konkurs dla klas II – IVSP – „Jestem Europejczykiem”.

Każda z klas już dużo wcześniej przygotowywała się do konkursu, wykonując pracę plastyczną, prezentującą śląskie stroje ludowe, zgodnie z zasadami konkursowymi – różnymi środkami plastycznymi. Następnie wyłoniono 2- osobowe reprezentacje, których zadaniem było przygotowanie opisu tych strojów oraz przedstawienie go przed jury i uczestnikami konkursu.

Po prezentacjach, podczas których można było poznać mało już znane nazwy elementów strojów, używane dawnej na Śląsku, ale także podziwiać pomysłowość i zaangażowanie uczniów w wykonanie pięknych prac plastycznych, uczestnicy zmierzyli się z zadaniami testowymi, w których trzeba było wykazać się wiedzą o swojej gminie. Nie zabrakło pytań o położenie geograficzne gminy, podział administracyjny, aktualne władze,  ale i o zabytki, czy znane postaci oraz przyrodę. Trzeba było również pokazać umiejętności manualne, kolorując ułożony z puzzli herb gminy Rudnik lub inne obrazki związane z obrzędami naszego regionu.
Po wymagających skupienia i sporej wiedzy teście, nadszedł czas na odpoczynek i poczęstunek. Jednak wszyscy niecierpliwością czekali na końcowe wyniki tegorocznego konkursu:

Nasi uczniowie zajęli kolejno:

Klasa IISP: Julia Nieborowska i Daniel Domin - I miejsce

Klasa IIISP: Marta Ficoń i Michał Krybus – I miejsce

Klasa IVSP : Joanna Badurczyk i Adrian Kałus – III miejsce

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, a wszyscy uczestnicy nagrody – worki pełne słodkich niespodzianek z raciborskiej firmy MIESZKO, za co dziękujemy organizatorkom konkursu.

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom suksesów !
Zachęcamy do dalszego poznawania ciekawostek kryjących się w naszej „małej ojczyźnie”.

Daniela Płoszczyca